Tomaszowski Widok – krótki spacer po Słowackim Raju


Zbliżając się do końca naszej wyprawy po Słowacji, postanawiamy wstąpić jeszcze na krótki spacer po Słowackim Raju. Jako cel obieramy sobie Tomaszowski Widok (Tomášovský výhľad). Jest to platforma skalna znajdująca się na wysokości 667m n.p.m., pod którą znajduje się pionowa ściana o wysokości około 150m schodząca do doliny Hornadu.

Podjeżdżamy pod główny parking przy wejściu do Słowackiego Raju, jednak okazuje się, że parking jest płatny i jedyna opcja to opłata za cały dzień. Jako że nie planowaliśmy być dłużej niż 2-3h, odjeżdżamy szukając alternatywy. Nie musimy długo szukać, gdyż w pobliżu udaje nam się znaleźć całkiem spory, zupełnie bezpłatny parking, który jest bardzo blisko żółtego szlaku, prowadzącego właśnie na Tomaszowski Widok, więc zyskujemy podwójnie.

Tak więc wchodzimy na żółty szlak i już po niecałej godzince znajdujemy się na platformie.

Platforma, którą jest Tomaszowski Widok, jest dobrym miejscem na odpoczynek przy ładnych widokach na doliny. Również i my korzystamy z tego przywileju, jednak po krótkiej przerwie zbieramy się i idziemy dalej żółtym szlakiem. Po około 5 minutach marszu, stajemy na rozwidleniu szlaków żółtego i zielonego. Chcąc zejść do doliny Hornadu, wybieramy ten drugi i schodzimy ostro w dół. Przekraczamy rzekę mostem, następnie chwilę później pokonujemy mniejszy potok i stajemy pod platformą.

Idziemy dalej niebieskim szlakiem, po dłuższej chwili mijamy kawiarnię, a następnie wchodzimy ponownie na żółty, który doprowadza nas do parkingu. Stwierdzamy, że mimo iż Słowacki Raj tak naprawdę jedynie musnęliśmy, to na pewno tu jeszcze wrócimy celem głębszej eksploracji. Wsiadamy do auta i wyruszamy w drogę powrotną, żegnając się powoli ze Słowacją.

Kącik praktyka:
  • Parking przy oficjalnym wejściu do Słowackiego Raju jest płatny. Opłata wynosi 5€ za cały dzień.
  • Parking alternatywny, pokazany na mapce poniżej, jest bezpłatny, i jest tuż przy żółtym szlaku.
  • Przy wejściu do Słowackiego Raju jest kawiarnia, w którym działa też sklepik i można się zaopatrzyć w jedzenie, picie oraz pamiątki, jednak trzeba się przygotować na wysokie ceny. Można płacić kartą.
  • Zalecany czas zwiedzania (trasa pokonana przez nas): ~2-3h

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *