Wodospad Lucky i wieś Vlkolinec


Ponieważ Stoh dał nam lekki wycisk, następnego dnia skupiamy się bardziej na wypoczynku w dolinach. Pierwszą atrakcją jest wodospad w miejscowości Lúčky. Nie jest on specjalnie oblegany przez turystów, więc jest to dobre miejsce na odpoczynek, czy to siedząc na ławeczce w cieniu, czy na wykąpanie się w baseniku kąpielowym, który jest zrobiony pod wodospadem. Wodospad ma 13m wysokości, i zasilają go wody ze źródeł cieplicowych, co powoduje, że wodospad nigdy nie zamarza. Można go podziwiać również nocą, gdyż jest on oświetlony, na co nam niestety nie starczyło czasu. Wiele ścieżek wokół wodospadu pozwala na oglądanie go z różnych perspektyw. Możliwe jest także wejście na sam jego szczyt.

Wodospad Lucky

Następnym przystankiem jest wieś Vlkolínec. Ten, leżący pod górą Sidorov, żywy skansen architektury ludowej został w 1993 r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to jedyna wieś na Słowacji, która nie została naruszona przez nowoczesną zabudowę.

Vlkolinec

Na jej terenie znajduje się 45 domów, z których większość nadal jest zamieszkanych. W centralnej części osady znajdują się najbardziej rozpoznawalne obiekty Vlkolińca – zrębowa studnia z 1860 r. oraz dwupiętrowa zrębowa dzwonnica z 1770 r. Jedynym murowanym budynkiem jest kościół, który jednak posiada drewnianą dzwonnicę.

Nie jest to typowy skansen, gdzie większość miejsc i budynków została specjalnie przygotowana pod kątem zwiedzania. Oprócz kościółka, niewielkiego muzeum i sklepiku z pamiątkami, nie znajdziemy tutaj innych atrakcji zrobionych „pod turystów”. Miejsce docenią głównie Ci, którzy potrafią docenić piękno i historię kolorowych domków genialnie wkomponowujących się w otaczające łąki i wzgórza.

Kącik praktyka:

 

  • Wejście do wioski jest ogólnodostępne przez cały rok, jednak żeby wejść do muzeum, sklepu z pamiątkami i innych pomniejszych atrakcji, trzeba pojawić się w konkretnych godzinach:
    wtorek – piątek: 10-15
    sobota – niedziela: 10-16
  • Bilet normalny: 2€
    Bilet ulgowy: 1€
  • Pod wioską znajduje się duży, bezpłatny parking. Nie powinno być problemów ze znalezieniem wolnego miejsca
  • Zalecany czas zwiedzania: ~30-45 minut

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *