Historycznie – Zamek w Lubowli, Ruiny zamku w Pławcu i Bardejów


Śpiąc tuż przy granicy ze Słowacją, w Czorsztynie, rześki poranek sprawił, że dość szybko się rozbudziliśmy i pojechaliśmy do pierwszej zaplanowanej atrakcji – Zamku w Lubowli.

Parkujemy na pobliskim parkingu, idziemy kawałek asfaltową drogą, wtedy krótkie podejście po ścieżce i stajemy u wrót zamku. Po wejściu przez główną bramę, udajemy się do kasy, gdzie kupujemy bilety i dostajemy mapkę zamku, z zaznaczoną trasą zwiedzania. Mapka jest dostępna w języku polskim i niektóre z punktów zwiedzania są szerzej opisane. Podczas zwiedzania poznajemy historię zamku, jego właścicieli oraz dowiadujemy się jak wyglądało życie w podgrodziu w różnych okresach istnienia warowni.

Warto tu wspomnieć, że zamek został wybudowany na przełomie XIII i XIVw. przez władcę Węgier Andrzeja III, by strzec szlaków handlowych prowadzących do Rzeczpospolitej. W 1412r. podpisano zastaw spiski, w wyniku czego zamek trafił w polskie ręce na kolejne 360 lat. Polskim akcentem jest wystawa poświęcona polskim insygniom koronacyjnym wraz z wystawionymi replikami.

Zamek w ostatnich latach został gruntownie odrestaurowany, toteż przyjemnie jest go podziwiać w odświeżonej formie. Sale zamkowe, kuchnia, sypialnie i różne ekspozycje zostały przedstawione w sposób, dzięki któremu łatwo można sobie wyobrazić, jak zamek funkcjonował w latach swojej świetności – jak robiło się chleb, przechowywało żywność w spichlerzach czy ważyło piwo.

Wisienką na torcie podczas zwiedzania jest wieża zamkowa, z której, dzięki dobrej pogodzie, ukazał nam się wspaniały widok na Tatry oraz na Trzy Korony w Pieninach.

Kończąc wycieczkę i schodząc z zamku zahaczamy o skansen, gdzie oglądamy jak wyglądały ówczesne domy mieszkalne, budynki gospodarcze takie jak kuźnia, młyn, warsztat stolarski czy też obiekty sakralne. Przy wejściu również dostajemy mapkę z numerami obiektów i ich opisem.

Następnie wracamy na parking, wsiadamy do auta i kierujemy się do kolejnej miejscowości jaką jest Bardejów. Jadąc tam, przejeżdżając miejscowość Pławiec, mijamy ruiny zamku, przy którym oczywiście musieliśmy się zatrzymać, wejść i porobić kilka zdjęć.

Zamek znajduje się na wzgórzu, na którego szczyt można bez problemu dojechać samochodem, gdyż prowadzi tam utwardzona polna droga. Z całego zamku ostało się kilka fragmentów muru oraz jedna baszta. Podobno dobrze zachowane są podziemia zamku, do których jednak nie zaglądaliśmy.

Ze wzgórza rozciąga się panorama z widokiem na rzekę Poprad, miasteczko po drugiej stronie rzeki oraz na góry na dalszym planie.

Dojeżdżamy ostatecznie do Bardejowa, zabytkowego miasta położonego nad rzeką Topl’a. Miasto uniknęło większych zniszczeń podczas ostatnich wojen, dzięki czemu zachowało się wiele cennych zabytkowych budowli oraz wpisany na listę UNESCO rynek otoczony kolorowymi mieszczańskimi domami. W centralnej części rynku znajduje się ratusz powstały na początku XVI w., w którym obecnie mieści się Muzeum Szaryskie.

Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest kościół św. Idziego, położony przy rynku, wybudowany na początku XV wieku. Na wieży kościoła znajduje się taras widokowy udostępniony dla turystów, z którego rozciąga się świetna panorama miasta oraz jego okolic.

Kącik praktyka:

 

Zamek w Lubowli
 • Zamek w Lubowli czynny jest codziennie przez cały rok (jedynie od października do marca zamek nie funkcjonuje w poniedziałki)
 • Skansen może być nieczynny w okresie od listopada do marca
 • W odległości 500m od zamku znajdują się dwa płatne parkingi
 • Cena biletów za wejście do zamku + zwiedzenie skansenu:
  Bilet normalny: 6€
  Bilet ulgowy: 3€
 • Zalecany czas zarezerwowany na zwiedzanie: ~2-3 godziny

 

Bardejów
 • Muzeum Szaryskie otwarte jest przez cały rok, z wyjątkiem poniedziałków. Poza sezonem letnim, jest zamknięte również w święta.
 • Wejściówki do Muzeum Szaryskiego kosztują 2€ w przypadku biletu normalnego i 1,5€ za bilet ulgowy.
 • Kościół św. Idziego jest otwarty dla zwiedzających do godziny 16. Po tej godzinie nadal są odprawiane msze, jednak zwiedzanie i wejście na wieżę kościoła nie jest możliwe.
 • Jeśli chcecie zostawić auto bliżej rynku, trzeba zwrócić uwagę na strefy płatnego parkowania. Bileciku nie kupi się w automacie, trzeba go zdobyć w odpowiednich punktach sprzedaży.
 • Czas potrzebny na spokojne zwiedzenie Bardejowa to około pół dnia. My zwiedziliśmy jednak głównie rynek i jego okolice i na to wystarczy 1-2h.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *